NA ANTENIE: CREATURES IN HEAVEN (2024)/GLASS ANIMALS
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Co jest w zbiorze zastrzeżonym IPN-u?

Publikacja: 24.01.2017 g.12:54  Aktualizacja: 24.01.2017 g.12:56 Piotr Świątkowski
Poznań
Do poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie wpłynął na razie żaden wniosek o udostępnienie odtajnionych dokumentów zbioru zastrzeżonego.
archiwum-ipn - IPN
/ Fot. (IPN)

O godz. 10 na stronie internetowej centrali IPN-u został opublikowany wykaz dokumentów odtajnionych w 2016 roku. Są to przede wszystkim teczki wytworzone w latach 80, dane osobowe funkcjonariuszy SB i sprawy operacyjnego rozpoznania. Ile z nich dotyczy Wielkopolski?

Jeśli chodzi o akta osobowe funkcjonariuszy - bo to od nich zaczyna się ten spis - trudno powiedzieć. Widzimy imię, nazwisko, numer sygnatury, ale nie miasto w którym pracował oficer SB. Zresztą strona co chwile się zawiesza. W czytelni oddziału wyłożony jest papierowy katalog teczek już wcześniej odtajnionych, będących częścią zbioru zastrzeżonego, a dotykających spraw Wielkopolskich. I tu podobnie. Są imiona, nazwiska, ale co się kryje za tymi danymi?

- Trzeba zamówić teczkę i ją przeczytać - mówi naczelnik oddziałowego archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Rafał Kościański. - Mogą korzystać wszyscy uprawnieni - naukowcy, dziennikarze, osoby represjonowane, inwigilowane, ale pod warunkiem  że te materiały ich dotyczą. Każdy obywatel w tym kraju może złożyć wniosek o udostępnienie materiałów dotyczących funkcjonariusza.

Dr Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu, mówi, że często trudno powiedzieć dlaczego teczka leżała w zbiorze zastrzeżonym. Wiele tych spraw nie różni się od teczek jawnych od wielu lat. Wszystko wskazuje na to, że na historyczne sensacje ukryte w zbiorze zastrzeżonym - przynajmniej tym poznańskim - trzeba będzie poczekać.

http://radiopoznan.fm/n/s0A7LN
KOMENTARZE 0