NA ANTENIE: STUMBLIN' IN/CHRIS NORMAN, SUZI QUATTRO
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Dużo pieniędzy na ekologiczne ogrzewanie

Publikacja: 23.01.2017 g.21:57  Aktualizacja: 23.01.2017 g.22:03 Danuta Synkiewicz
Kalisz, Ostrów Wlkp.
900 tysięcy złotych przeznaczy w tym roku Ostrów Wielkopolski na likwidację pieców węglowych. To dotychczas największa kwota, jaką zapisano w budżecie na ten cel.
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego - Archiwum
/ Fot. Archiwum

Miasto chce się rozprawić z kopcącymi kominami i postawić na ekologiczne źródła ciepła. - Za likwidację pieca miasto wypłaca 5 tys. złotych - mówi prezydent Ostrowa Beata Klimek. - To są pieniądze, które zostaną wydatkowane na bezzwrotne dotacje dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zdecydują się na wymianę ogrzewania z węglowego na ogrzewanie ekologiczne. Regulamin, który został przygotowany w konsultacji i z ostrowskim zakładem ciepłowniczym i z MZGM i z ostrowskim Wydziałem Ochrony Środowiska dzisiaj bardziej równoważy zasady dostępności do tego programu.

Wcześniej w pierwszej kolejności o dofinansowanie mogli ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych. Teraz w równym stopniu z pomocy miasta mogą skorzystać mieszkańcy śródmieścia w budynkach wielorodzinnych.

http://radiopoznan.fm/n/UhQhLH
KOMENTARZE 1
Wiesław 24.01.2017 godz. 09:48
Cieszę się że rząd coś robi w celu ograniczenia smogu w Polsce, jednak kiedy wreszcie ktoś zrozumie, że zachętą do zmiany sposobu ogrzewania nie powinny być jednorazowe pieniądze przeznaczone na nowy piec, tylko kroki rządu prowadzące do obniżenia ceny ekologicznych źródeł energii za które cyklicznie, co roku ponosimy bardzo wysokie koszty. Wtedy każdy zdrowo myślący użytkownik pieca węglowego, sam zainwestuje własne pieniądze w tańsze i ekologiczne ogrzewanie.
Czy w Polsce zawsze wszystko musi być na odwrót?!!!

Mała przykładowa kalkulacja:
Pierwszy przykład: Już mam piec węglowy i ogrzewam dom węglem, gdzie koszt jego zakupu na cały sezon grzewczy wynosi np 1500zł. Więc jest to aktualnie całkowity koszt rocznego ogrzewania domu.
Drugi przykład: Korzystam ze wsparcia gminy/państwa i za otrzymane 5000zł zakupuje nowy piec gazowy, gdyż ta kwota wystarczy jedynie na takie alternatywne źródło ekologiczniejszego ogrzewania (z montażem), niż wspomniany węgiel i to pod warunkiem, że dom posiada już instalacje gazową np do kuchenki. W innym przypadku koszty nowej instalacji gazowej + kotła gazowego już przekroczą kwotę dofinansowania.
Jednak najgorsze przed nami, gdyż 1500zł które wystarczało nam na ogrzanie przykładowego domu przez cały sezon grzewczy, teraz wystarczy jedynie na dwa miesiące ogrzewania domu gazem!!!
Koszt ogrzewania elektrycznego jak i nowoczesnego pieca jest jeszcze wyższy.

Reasumując; Statystyczny Polak umie liczyć i nikt kto ogrzewa dom węglem, oraz dba o swój często w tym przypadku skromny budżet nie skorzysta z obecnie proponowanej oferty.

Rozwiązaniem zachęcającym do zmiany sposobu ogrzewania już istniejących budynków może być wyłącznie znaczące obniżenie ceny gazu/prądu, oraz znaczące obniżenie kosztów przesyłu tych energii. W przypadku nowo budowanych domów, powinno zachęcać się do nowoczesnych rozwiązań a co za tym idzie konieczne jest obniżenie kosztów montażu pomp ciepła wraz z konieczną specjalną instalacją grzewczą, oraz obniżenie kosztów budowy domów pasywnych. To jednak są działania zakrojone na szeroką skalę, obniżone koszty winny być znaczne żeby stosunkowo szybko się zwróciły ,a nie jak obecnie po ok 12-15 latach użytkowania. O innych źródłach ekologicznego ogrzewania już pisałem we wcześniejszych wpisach.