NA ANTENIE: Noc u Berniego
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Język obcy... trochę mniej?

Publikacja: 02.12.2011 g.12:20  Aktualizacja: 02.12.2011 g.12:26
Poznań
Czy uczymy się języków obcych? Jak to robimy? Czy potrafimy potem wykorzystać zdobyte umiejętności lingwistyczne, czyli porozumieć się z turystą z Niemiec czy Francji? Czy znamy tylko jeden język obcy, czy może dwa lub więcej? Czy wiek uczącego się ma znaczenie? Czy to tylko mit? Dlaczego Polacy tak chętnie uczą się języka... norweskiego? Skąd popularność chińskiego?
Londyn - mewy - Szymon Mazur
/ Fot. (Szymon Mazur)

Polacy chętnie uczą się języka norweskiego - wynika z badań firmy ESKK. Norweski jest po angielskim i niemieckim najchętniej wybieranym językiem przez ludzi dorosłych uczących się języków obcych. Badania pokazują, że w pierwszej dziesiątce języków są też szwedzki i duński. Nie ma już japońskiego. Jednak ważniejsze od rankingów jest to, czy w ogóle mówimy w obcych językach. Umiejętności językowe poznaniaków dyskretnie testował nasz reporter.

Okazuje się, że nauce języków obcych nie ma znaczenia wiek, tylko motywacja do nauki. Języków obcych może nauczyć się nawet dyslektyk. Pod warunkiem, że wykorzysta odpowiednią metodę nauki. Najlepiej korzystać z kilku metod - uczyć się pisząc, słuchać i wykorzystując programy e-learningowe. Zestawienie chętnie wybieranych języków do nauko pokazuje, że najlepszą motywacją jest motywacja finansowa. Tak w każdym razie sądzi Magda Szajbe z ESKK odnosząc się do rankingu najchętniej wybieranych kursów językowych.

Czy to oznacza, że przede wszystkim jesteśmy praktyczni!? Uczę się norweskiego, bo chcę wyjechać do Norwegii, nie idę na kurs American English tylko British English, bo bliżej mam na Wyspy Brytyjskie niż do Ameryki? Jakie formy i metody nauki są - Państwa zdaniem - najlepsze? Kursy z lektorem - kursy audio albo multimedialne, czy też specjalnie zaplanowany wyjazd zagraniczny dla nauki języka?

Do niedawna wręcz egzotycznymi - choć geograficznie nieodległymi były dla nas języki norweski czy fiński. Z języków egzotycznych modny był japoński, a teraz... chiński?

Czy nauka języka obcego to żmudna, wieloletnia praca? Ile czasu i sił trzeba poświęcić, żeby posiąść solidne podstawy umożliwiające komunikację? Nauka języka obcego jest skuteczna tylko wtedy, gdy towarzyszy jej duża motywacja. Wiedzą to nauczyciele, którzy chwalą sobie wyjazdy z uczniami za granicę. Właśnie wtedy młodzież widzi sens nauki np. języka angielskiego - mówi Katarzyna Sołtysiak, dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

A jaki językiem obcym władają Nasi Słuchacze? Jak się go nauczyli? Czy znajomość niemieckiego jest nadal powszechna, czy raczej wygrywa angielski? Zapraszamy do dyskusji na antenie i w internecie.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0