NA ANTENIE: SOMEDAY WE'LL BE TOGETHER(z serialu/VONDA SHEPARD
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Teatr Nowy pamięta o Łomnickim

Publikacja: 22.02.2017 g.09:57  Aktualizacja: 22.02.2017 g.13:07
Poznań
Dziś 25 rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego. Aktor zmarł w Poznaniu na scenie Teatru Nowego podczas prób do Króla Leara. Było to na tydzień przed premierą
tadeusz łomnicki - Mariusz Stachowiak/Teatr Nowy w Poznaniu
/ Fot. Mariusz Stachowiak/Teatr Nowy w Poznaniu

Było to na tydzień przed premierą. Przedstawienie reżyserował Eugeniusz Korin.

Największą popularność przyniosła mu rola Wołodyjowskiego w "Panu Wołodyjowskim", "Przygodach pana Michała" oraz "Potopie".  Stworzył także wielkie kreacje teatralne między innymi, Orestesa w "Ifigenii w Taurydzie" Goethego, Łatki w "Dożywociu" Aleksandra Fredry, Artura Ui w sztuce Bertolta Brechta, czy Jana w "Pierwszym dniu wolności" Leona Kruczkowskiego.          

W ankiecie na najlepszych aktorów 20 wieku, ogłoszonej pod koniec lat 90. przez tygodnik "Polityka", Tadeusz Łomnicki zajął pierwsze miejsce. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 80 ról scenicznych, ponad 50 filmowych, wiele kreacji w spektaklach Teatru Telewizji i kilkanaście reżyserii teatralnych. Dwie spośród jego sztuk - "Noe i jego menażeria" i "Kąkol i pszenica" doczekały się realizacji.       

Tadeusz Łomnicki wystąpił w takich filmach, jak: "Pokolenie", "Eroica", "Baza ludzi umarłych", "Niewinni czarodzieje", "Czas przeszły", "Pierwszy dzień wolności", "Człowiek z marmuru", "Akcja pod Arsenałem.

Pisał także wiersze, nowele, eseje i wspomnienia, w 1984 roku wydał "Spotkania teatralne".  Wykładał w warszawskiej PWST, w latach 1970-1981 był jej rektorem. Od wczesnych lat powojennych należał do PZPR, choć początkowo odmawiano mu zgody na wstąpienie do partii z powodu jego AK-owskiej przeszłości. Cieszył się zaufaniem komunistycznych władz, co ułatwiło mu między innymi stworzenie własnego teatru. W 1976 roku powstał Teatr na Woli, który aktor prowadził do rezygnacji w 1981 roku. W tym samym czasie, w dwa dni po wybuchu stanu wojennego oddał także legitymację partyjną.

Tadeusz Łomnicki zmarł na scenie, podczas próby generalnej przedstawienia "Król Lear" według Williama Szekspira, w Teatrze Nowym w Poznaniu. Odszedł ze słowami króla Leara na ustach: "Więc jakieś życie świta przede mną! Dalej! Łapmy je, pędźmy za nim! Biegiem, biegiem!".

Łomnicki urodził się 18 lipca  1927 roku. W czasie drugiej wojny światowej należał do Szarych Szeregów, później był żołnierzem Armii Krajowej. Po wkroczeniu w 1944 roku Armii Czerwonej do Krakowa wstąpił do Milicji Obywatelskiej, którą opuścił niespełna rok później. Ukończył Wydział Aktorski w Studiu Starego Teatru. Od 1949 roku był związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie.           

Jego imieniem nazwano warszawski Teatr Na Woli i Teatr Nowy w Poznaniu.

Barbara Miczko-Malcher/IAR/szym

http://radiopoznan.fm/n/jkUL55
KOMENTARZE 0